Η λέξη δωρεά, προέρχεται από το αρχαίο ρήμα δίδωμι που σημαίνει δίνω. Δίνω κάτι σε κάποιον. Το δώρο λοιπόν από  κάποιον/α είναι σημαντικό διότι το έκανε σε εσένα....Έτσι και για το Ειδικό Σχολείο φέτος ήταν πολύ σημαντικό τα "δώρα" που μας έκαναν διάφοροι φορείς και ειλικρινά τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη λογοθεραπεύτρια κα Φέρκο Κατερίνα για την ιδέα και τη  συνεργασία της ώστε να πραγματοποιηθούν οι "εκκλήσεις" μας για δωρεές.

Ευχαριστώ ειλικρινά τους παρακάτω φορείς:

1. εταιρεία ΙΟΝ για τα υπέροχα σοκοφρετάκια που γλύκαναν τα παιδιά μας

2. εταιρεία ΜΕΓΑ για τις γεμάτες κούτες μωρομάντηλα και αντισηπτικά μαντηλάκια , απαραίτητα για κάθε σχολείο , πόσο μάλλον για το ειδικό.

3. εταιρεία SKAG για τη γραφική ύλη, απαραίτητη σε κάθε σχολείο

4. εκδόσεις SUASETA για τα υπέροχα βιβλία που μας έστειλαν

5. την εταιρεία ΔΕΣΜΟΣ για τα παιχνίδια τους.

6. Το Σούπερ Μάρκετ "Σκλαβενίτης", που με τις δωροεπιταγές του μερικές οικογένειες βοηθήθηκαν.

Κάθε δωρεά είναι ιδιαίτερη και ιδιαιτέρως χρήσιμη και ωφέλιμη .Σας ευχαριστούμε όλους από καρδιάς....και ευελπιστούμε σε νέες συνεργασίες