Η ιδέα της συναδελφου Σοφίας Σπανίδου να βγουν οι μαθητές/τριες του σχολείου μας και να πουν/ψάλλουν τα κάλαντα στη γειτονιά γύρω από το σχολείο, βρήκε καθολική ανταπόκριη από όλο το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου.

Αφού "εξερεύνησε" τη γειτονιά για το τι καταστήματα υπάρχουν, αφού κατηγοριοποίησε το ποια παιδιά θα πάνε κοντά και ποια παιδιά πιο μακριά η προετοιμασία είχε ήδη ξεκινήσει.

Ενημέρωσε το εκπαιδευτικό προσωπικό για το πού είναι τα καταστήματα, έφτιαξε λίστα/κατάλογο με τα καταστήματα και τα έδωσε στο εκπαιδευτικό προσωπικό.

Οργάνωσε και ταξινόμησε τα αστεράκια από το Make a Wish. Έτσι μπορεί οι καταστηματάρχες έδιναν μεν τον οβολό τους , επειδή οι μαθητές/τριες μας έψελναν τα κάλαντα, αλλά λάβαιναν ένα αστέρι από το Make a Wish!!! Τα παιδιά του Ειδικού Δημοτικού βοήθησαν ώστε να μαζευτούν χρήματα για άλλα παιδιά που μπορεί να ανήκουν και αυτά σε ευπαθεις ομάδες.

Οι καταστηματάρχες δε λάβαιναν μόνο το αστεράκι/α από το Make a Wish , αλλά και κάρτες , μικρές κάρτες, που ζωγράφισαν οι ίδιοι και επιμελήθηκε ο εικαστικός κ. Σπυρόπουλος μαζί με την κα Φωκά και όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Ας δούμε το οδοιπορικό:

Η προετοιμασία ξεκίνησε ...η κα Χριστοδούλου και το τμήμα της μας έδειξε τον τρόπο: τρίγωνα, αστεράκια Make a Wish , οι χειροποίητες  κάρτες των μαθητών/τριών και ..........................ο κουμπαράς

kalanta.jpg

και τα παιδιά ξεχύθηκαν στους δρόμους γύρω από το σχολείο

kalanta-2.jpg

και οι φωνές των παιδιών  αντήχησαν σε όλη τη γειτονιά