Κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς (2020 - 2021), αυτής της δύσκολης και περιπετειώδους χρονιάς η τάξης μας έτρεξε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο "Φτιάχνω τον κήπο του σχολείου μου και γνωρίζω τα φυτά του τόπου μου". Το προαναφερθέν πρόγραμμα εντάσσεται στη θεματική της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και η διάρκεια του ήταν τέσσερις μήνες, αρχής γενομένης από τον Δεκέμβριο του 2020. Τα συμμετέχοντα παιδιά ήταν στο σύνολό τους 3,του αμιγούς τμήματος, και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί, εκτός της συντονίστριας, ήταν η Λάζαρη Σπυριδούλα και η Μικρού Αναστασία. Οι συναντήσεις της ομάδας πραγματοποιούνταν μετά το πέρας του διδακτικού ωραρίου μέσω WebEx και οπότε ήταν αυτό δυνατό εντός σχολικής μονάδας. Οι αρχικοί στόχοι δεν κατάφεραν να υλοποιηθούν στο έπακρο λόγω της τρέχουσας κατάστασης με τον κορονοϊό και ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Πιο συγκεκριμένα 1. Μαζέψαμε κλαδιά από τον κήπο του σχολείου τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για το στολισμό των Χριστουγέννων αρχικά , και όχι μόνο

2. έγινε μια επίσκεψη στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς για την αγορά φυτολογίου το οποίο θα συμπλήρωναν τα παιδιά εντός τάξης. Μέσα από τη συγκεκριμένη επίσκεψη τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τον χώρο του βιβλιοπωλείου, παρατήρησαν τι άλλο υπήρχε, συνομίλησαν με την υπάλληλο και αλληλεπίδρασαν με στόχο την αγορά του φυτολογίου.

3. Ακόμη, πραγματοποιήθηκε μια δεύτερη επίσκεψη, αυτή τη φορά στο δάσος της Φανερωμένης, εντός του νησιού της Σαλαμίνας, χώρος πολύ πιθανόν γνώριμος για τους μαθητές μας. Εκεί έγινε ένας περίπατος μέσα στο δάσος, παρατηρήθηκαν τα διάφορα δέντρα, οι πρασινάδες, τα λουλούδια και τα χόρτα που φυτρώνουν, τα παιδιά τα μύρισαν, τα ακούμπησαν και εν συνεχεία έκοψαν αρκετά ώστε να τα τοποθετήσουν στο φυτολόγιο τους ο καθένας. Εκτός αυτού, ζητήθηκε από τα παιδιά να αναζητήσουν λουλούδια και από τον κήπο τους και τη γειτονιά τους και να τα φέρουν στην τάξη. Αφού πραγματοποιήθηκαν οι παραπάνω δράσεις, εντός διδακτικού ωραρίου τα παιδιά γέμισαν τα φυτολόγια τους με όσα συγκέντρωσαν, και όσα μπορέσαμε να αναγνωρίσουμε, καταγράφηκαν κάτω απ' το καθένα.

Οι συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΜΑΡΙΑ ΛΑΖΑΡΗ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΜΙΚΡΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ