Με το τμήμα της κας Οικονόμου συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μαθαίνω να ντύνομαι σύμφωνα με την εποχή”. Τα παιδιά συμμετείχαν με χαρά και έμαθαν με όλες τους τις αισθήσεις! Μάθαμε τις εποχές του χρόνου, τα καιρικά φαινόμενα και τι ρούχα ή αξεσουάρ να διαλέγουμε ανάλογα με αυτά. Γίναμε σχεδιαστές μόδας, ζωγραφίσαμε, κόψαμε και εξασκήσαμε το μυαλό και τα χέρια μας. Εξερευνήσαμε το χιόνι, την άμμο, τα κοχύλια και τη βροχή, νιώσαμε το ζεστό και το κρύο, ακούσαμε τους κεραυνούς και τον ήχο της θάλασσας, αγγίξαμε διαφορετικές υφές ρούχων, παίξαμε και γελάσαμε. Μα το πιο σημαντικό; Μάθαμε πως τα συναισθήματά μας διαδέχονται το ένα το άλλο, όπως και οι εποχές, πως μετά την καταιγίδα αρκούν λίγες ακτίνες φωτός για να βγει το ουράνιο τόξο! Μάθαμε πως δεν αρκούν μόνο τα ρούχα για να ζεστάνουμε τις καρδιές μας αλλά και η θαλπωρή του σχολείου και η συνεργασία με τους συμμαθητές μας και τους εκπαιδευτικούς! Καλό καλοκαίρι!