Ανακύκλωση σαν παραμύθι.

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα μικρό σχολείο, σε ένα μεγάλο και ένδοξο νησί. Την χρονιά εκείνη, μια τρομερή θανατηφόρα αρρώστια, άπλωσε τα δίχτυα της σε όλη τη γη. Πανδημία είπανε. Οι άνθρωποι τρομαγμένοι κλειστήκανε στα σπίτια τους. Απαγορεύτηκε η κυκλοφορία. Κλείσανε τα μαγαζιά, κλείσανε τα σχολεία.

Όχι όμως όλα. Κάποια σχολεία ήταν ανάγκη να μείνουν ανοιχτά κι αυτά ήταν τα ειδικά σχολεία. Ένα τέτοιο σχολείο ήταν και το μικρό σχολείο του παραμυθιού μας. Οι δάσκαλοι αποφάσισαν ότι δεν έπρεπε να τους λυγίσει αυτή η πανδημία και να κάνουν τη χρονιά αυτή δημιουργική και χαρούμενη για τα παιδιά τους. Έτσι αποφάσισαν να πάρουν μέρος σε ένα παιδαγωγικό πρόγραμμα ο καθένας.

Το πρόγραμμα σε μια από τις τάξεις ήταν η ανακύκλωση και πως θα μπορούσαν να φτιάξουνε χρήσιμα πράγματα και παιχνίδια ακόμη, από υλικά που τα πετούσαν. Πρώτα τα παιδιά μιλήσανε για την ανακύκλωση και τι είναι. Κάνανε εργασίες, συζητήσεις, είδανε βίντεο, ζωγράφισαν τον κύκλο της ζωής, που δεν έχει αρχή ούτε τέλος, πως ένα βλαστάρι φυτρώνει στη γη, μεγαλώνει με τον ήλιο, βγάζει ρίζες, κορμό , κλαδιά, καρπούς, γερνάει και μαραίνεται. Και όπως τα δέντρα, έτσι και τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή, έχουν έναν κύκλο ζωής. Και μπορούμε να τα ξαναχρησιμοποιήσουμε και να δημιουργήσουμε νέους κύκλους ζωής.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Όμως τα παιδιά ήταν λυπημένα, γιατί τα μαγαζιά ήταν κλειστά και δεν θα είχανε δώρα και παιχνίδια. Και τότε αρχίσανε τις κατασκευές. Στην αρχή ήταν δύσκολα γιατί δεν είχανε πολλά υλικά, αλλά είχανε πολλά χαρτοκιβώτια που φέρνανε το φαγητό των παιδιών. Και τι δεν φτιάξανε μ’ αυτά και με τα χρώματα. Καδράκια, μολυβοθήκες, χριστουγεννιάτικες κάρτες, κάνανε δώρα στα γενέθλιά τους, χαρήκανε τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, το καλοκαίρι, όλες τις γιορτές. Μερικές φορές ξεχνούσανε ότι υπάρχει πανδημία. Φτιάξανε το κάστρο τους, το ευριπίδειο θέατρο, μια γειτονιά του νησιού τους, φιδάκι για παιχνίδι και τέλος την μπάλα της τάξης τους που συμβόλιζε την αγάπη και τη φιλία.

Επιβιώσανε από την πανδημία. Και ζήσανε καλά και ελπίζουν και την επόμενη χρονιά να είναι όλοι μαζί αγαπημένοι και δημιουργικοί........