Στο πλαίσιο της επαφής μας την κοινότητα και της εξωστρέφειας ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε ακόμα μια δράση.

Να επισκεφτουμε το Χαμόγελο του Παιδιού και να προσφέρουμε τρόφιμα , ρουχισμό και παιχνίδια

Γονείς και εκπαιδευτικοί προσέφεραν τρόφιμα , ρουχισμό και παιχνιδια και αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών επισκέφτηκε το σπίτι του Χαμόγελου του Παιδιού στο Μοσχάτο.

Είχαμε συννεοηθεί με την κα Ραβάνη Κάτια.

Κι έτσι την Τρίτη 21/12/2021 η αντιρποσωπεία μαθητών με συνοδούς τις κ.κ. Οικονόμου, Σπυρίδη και Φωκά επισκέφτηκαν το σπίτι του Χαμόγελου του Παιδιού.

Ευχαριστούμε τα εκπαιδευτήρια Ηλιάδη που ευγενικά μας προσέφεραν το σχολικό λεωφορείο και μετέφεραν μαθητές και εκπαιδευτικούς καθώς και τα είδη της προσφοράς στο Σπίτι .

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη

unnamed-1.jpgunnamed-2.jpgunnamed.jpg

Στο πλαίσιο επαφής του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου με την κοινότητα , ο Σύλλογος Διδασκόντων απόφάσισε να δράση με δράσεις/έργα.

Η πρώτη δράση ήταν να πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων στο Σχιστό.

Επικοινωνήσαμε με την κα Καρατζά και την ενημερώσαμε για την πρόθεσή μας να επισκεφτούμε το Κέντρο και να προσφέρουμε τρόφιμαι και ρουχισμό. Η κα Καρατζά με περισσή ευγένεια αφού μας ευχαρίστησε μας δέχτηκε στο Κέντρο.

Έτσι αντιπροσωπεία μαθητών μας με τους εκπαιδευτικούς συνοδούς τους κ.κ. Χριστοδούλου και Σπυρόπουλο  επισκέφτηκαν το Κέντρο την Τρίτη στις 21/12/2021.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους γονείς και τους/τις εκπαιδευτικούς που μάζεψαν τρόφιμα και ρούχα για αυτή την συν-ευαίσθητη ομάδα πληθυσμού.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον οδηγό ταξί τον κ. Νάσο Τρύφωνος που μετέφερε την αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδδευτικών στο Κέντρο.

Ο εικαστικός του σχολείου  , με την αφήγηση του μαθητή που επισκέφτηκε το Κέντρο και την περιγραφή που έδινε ο μαθητης ζωγράφισε/σχεδίασε το Κέντρο και τον βοήθησε ο μαθητής φτιάχνοντας τον φύλακα.!!!!

Κάνετε κλικ για να δείτε το ΚΕΝΤΡΟ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΣΧΙΣΤΟΥ

Επίσης κάνετε κλικ για να δείτε το μήνυμα που μας έστειλε το Κέντρο ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΉ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΣΧΙΣΤΟΥ

Κα Καρατζά σας ευχαριστούμε